Joanne Kathleen Rowling - obrázek

Joanne Kathleen Rowling - obrázek

Životní osudy spisovatelky Joanne Kathleen Rowlingové by mohly ideálně sloužit jako inspirace pro románek z červené knihovně. Narodila se v roce 1965 a dětství prožila v misteeku Chepstow v blízkosti Bristolu. Od dětství ji pořitahovala literatura. Nejenže ráda četla, ale v šesti letech začala psát příběhy, jejichž hrdinou byl králík. Nejoblíbenější dětskou hrou spisovatelky a její mladší sestřenky byly hry na kouzelníky a čarodějnice, které provozovaly společně se sousedovými dětmi. Údajně se Joannin nejmilejší kamarád jmenoval Ian Potter, ale jak spisovatelka tvrdí, její slavný literární hrdina je pouze výplodem fantazie a neměl žádný poedobraz v konkrétním chlapci. Naopak Harryho kamarádka Hermiona je podle autorčiných slov v mnohém podobná spisovatelce v dětských letech.

J. K. Rowlingová vystudovala na univerziti francouzštinu a klasickou filologii a posléze pracovala v ruzných profesích, hlavně jako učitelka nebo sekretářka. Jednoho dne roku 1990, když jela vlakem z Manchesteru do Londýna, se jí pořed očima objevil příběh malého čaroděje Harryho a Školy kouzel. Jenže ten si musel ještě nějaký čas počkat, než přišel na svět, respektive na papír. Když Rowlingová prišla o zaměstnání, vydala se do Portugalska učit angličtinu. Provdala se tam za místního televizního reportéra a po roce se jim narodila dcera Jessika. Manželství se brzy nato rozpadlo a ona se vrátila zpět do Anglie, kde žila ze státní podpory, bydlela v malém vlhkém bytě a potýkala se s vážnými existeneními problémy.

Tehdy začala psát příběh malého kouzelnického sirotka Harryho Pottera - částečni to byl i únik od reality, která pro ni byla velmi frustrující. Protože neměla peníze na počítač, psala rukami a texty podepisovala na psacím stroji. Nikolik nakladatelství rukopis neznámé autorky odmítlo (Penguin, Harper Collins a Orion), ale jedno ne (Bloomsbury). Tak v roce 1997 vyšla v Anglii její první knížka - Harry Potter a Kámen mudrců. Nejprve v nákladu 500 kusu. Zájem čtenářů byl ale něčekaný a v první vlně se prodalo 70 000 výtisku. Americké nakladatelství Scholastic poté zaplatilo za americká práva pořes sto tisíc dolaru.

Následovaly další tituly Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Fénixův řád a naposledy Harry Potter a Princ dvojí krve. Svět zachvátila doslova "pottermánie", dokonce třetí díl museli knihkupci začít prodávat až odpoledne, když skončila škola, protože děti by šly stát fronty do knihkupectví. Čtvrtý díl šílenství ješti akceleroval, zrodil se svitový vydavatelský rekord - v Anglii se vydalo jeden a pul milionů výtisků, ve Spojených státech téměř čtyři miliony.
4. listopadu 2001 se konala v Londýni světová galapremiéra filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Za první víkend vyddělal film ve Spojených státech 93,5 milionu dolaru a ve Velké Británii 23 milionu.

Malý čarodějnický učedník Harry Potter změnil jako kouzelným proutkem život své stvořitelky. Zdá se, že bude ve své spisovatelské profesi první, kdo stane mezi miliardáři. Její obrovským tempem narůstající bohatství však není spojeno pouze s literární činností, ale dnes už vydělává více než na knížkách na zboží spojeném s jménem jejího hrdiny - hračkami počínaje a dětskými pyžamy konec. Její týdenní pořijem prý činí kolem 600 000 liber, a za tuto částku nedávno koupila dům v Pertshire. Našla si i novou lásku. Jejím partnerem je Neil Murray, který ji doprovázel na londýnskou premiéru filmu Harry Potter. V žebříčku nejlépe placených osobností svita se umístila na 24. místě hned za fenomenálním basketbalistou Michaelem Jordanem a nechala za sebou i proslulou Cher. Od královny dostala Rowlingová Řád britského impéria za pořínos dětské literatuře. Její knížky o Harrym Potterovi byly přeloženy do desítek jazyků a prodávají se po celém světě v milionových nákladech. U nás vyšly všech šest dílů v nakladatelství Albatros.

02.07.2007 08:19:54
zlanonka
ICQ: 404079346404079346
Omlouváme se za chyby. Děkujeme za návštěvu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one