Děti mají větší moc, než si uvědomují. Několik nakladatelství, včetně Penguin a Harper Collins, nejprve odmítlo knihu vydat a rukopis vrátilo. Až osmiletá Alice Newtonová přesvědčila svého otce Nigela Newtona, výkonného ředitele nakladatelství Bloomsbury, aby jí obstaral ke čtení další kapitoly. Také Richard Harriss vzal roli ve filmu, až když mu jedenáctiletá vnučka pohrozila, že s ním jinak už nikdy nepromluví.

 V  příběhu Harry Potter a Kámen mudrců se Harry setkává se zrcadlem z Erisedu, kouzelným zrcadlem, ve kterém spatřil, že je při něm jeho rodina. Na nápisu v horní části zrcadla stojí:,,Neukážu ti tvou tvář ale to co si přeje tvé srdce."

 Jméno ,, Voldemort" bylo převzato z francouzské fráze ,, vol de mort " což znamená ,, utéci smrti. "

 Vymyšlené slovo mudla ( v originále ,,Muggle" ) bylo 13. března 2003 zařazeno do online Oxfordského slovníku angličtiny a nyní je můžete najít i v posledních knižních vydání Oxfordského slovníku angličtiny.

 Herečce Shirley Henderesonové která hrála roli Ufňukané Uršuly ducha čtrnáctileté dívky zabité baziliškem, bylo krátce po dokončení čtvrtého příběhu už čtyřicet let.

 V září 2002 byla v jížním Rakousku otevřena škola čarodějnictví a kouzelnictví. V šesti semestrech se studenti učí o lektvarech, historii kouzel a meditacích, astologii a věštění. Na závěr získají kouzelnický diplom.

 Když se chtěl Alfonso Cuaro dozvědět co nejvíc o svých hlavních představitelích, požádal je, aby napsali krátkou esej o svých povahách. Daniel Radcliffe napsal jednu stránku. Emma Watson mu předala jedenáctistránkovou práci a Rupert Grint mu nedonesl vůbec nic. Nepřipomíná vám to jejich postavy??

Rupert Grin získal roli Rona Weasleyho, když na rozdíl od oszatních, kteří se naučilu úryvky z knihy, předvedl rap.

 Režisér filmu Harry Potter a Vězeň z Azkabanu Alfonso Cuaron ve filmu několikrát vystupoval jako kouzelník v Děravém kotli a na portrétu na stěnách ve škole. Jeho dcera Tess Bu Cuaronová hraje dítě vedle Buclaté dámy na potrétu u vstupu do společenské místnosti Harryho koleje.  Chris Columbus ve filmech, které režíroval, také obsadil svou dceru. Eleanor Columbusová hrála Susan Bonesovou a jeho další děti si také zahrály menší role.

 Inspirován Harryho neviditelným pláštěm vynalezl profesor Tokijské univerzity svůj vlastní kouzelný plášť. Pomocí hledáčku se promítají obrazy objektů, které se nacházejí za člověkem, jenž si plášť oblékne, na vnější stranu pláště. Vypadá pak jako neviditelný.

 Jedny z nejoblíbenějších sladkostí světa kouzel, Bertíkovi fazolky tisíckrát jinak, mohou nyní ochutnat i mudlové. Americká firma vyrábějící cukrovinky Jelly Belly prodává bonbony s příchutíopékaných pěnových pusinek, špenátu, špíny nebo horších věcí.

 Latinský nápis na erbu Bradavic znamená ,, Nikdy nedráždi spícího draka. " J. K. Rowlingová si zřejmě upravila anglickou frázi ,, Let sleeping dogs lie" ( v češtině by se dalo použít ,, Nehas co tě nepálí ").

02.07.2007 06:57:12
zlanonka
ICQ: 404079346404079346
Omlouváme se za chyby. Děkujeme za návštěvu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one